image

روش صحیح تمیز کردن دندانها با مسواک

پلاک یک لایه نازک متشکل از ذرات و باکتریهاست که در سطح دندان تشکیل می شود و اگر آن را با مسواک پاک نکنید، سخت شده و به جرم دندان تبدیل می شود. پلاک و جرم باعث عفونت لثه و پوسیدگی دندان و همچنین بدرنگی و زردی دندانها می شود.

چند بار در روز باید مسواک بزنیم؟

شب پیش از خواب باید مسواک بزنید و علاوه بر آن، حداقل یک مرتبه در روز نیز باید مسواک بزنید. هر بار مسواک زدن باید دو دقیقه طول بکشد.

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

فرقی نمی کند از مسواک برقی برای تمیز کردن دندانها استفاده می کنید یا مسواک دستی. هر دو برای تمیز کردن دندانها خوب هستند، مهم این است که همه سطوح دندان را تمیز کنید و از خمیر دندان فلوراید دار استفاده کنید.

برای برخی افراد استفاده از مسواک برقی راحت تر است، بنابراین انتخاب نوع مسواک برقی یا معمولی، به خود شما بستگی دارد.

چه نوع مسواکی باید انتخاب کنم؟

برای بیشتر افراد بزرگسال، مسواکی که سر کوچک و موهای متراکم دارد مناسب است. موهای مسواک اگر با زاویه های مختلف باشند و ترکیبی از موهای بلند و کوتاه باشند بهتر است. دقت کنید بیشتر افراد باید مسواک نرم (سافت) استفاده کنند. باید موهای مسواک راحت خم شوند تا بتوانند زیر لثه و زوایای دیگر را تمیز کنند.

اگر مسواک برقی استفاده می کنید، مسواکی با سر چرخشی یا ارتعاشی ممکن است برای شما بهتر باشد. اما چیزی که اهمیت بیشتری دارد این است که حداقل دو بار در روز همه دندانها کامل تمیز شوند.

چرا نباید مسواک سفت بخریم؟

مسواک نرم بهتر از مسواک سفت (هارد) دندانها را تمیز می کند چون موهای آن به راحتی خم شده و وارد زوایای مختلف دندان و زیر لثه می روند.

علاوه بر این، مسواک سفت باعث ساییدگی دندانها و لثه می شود. در نتیجه مینای دندان به مرور از بین می رود و لثه دچار التهاب می شود. یادتان باشد پلاک لایه بسیار نرمی است و نیازی به سفت ساییدن آن نیست.

چه زمانی باید مسواک را عوض کنیم؟

زمان تعویض مسواک

انتخاب مسواک خوب در تمیز کردن دندانها اهمیت دارد اما موضوع مهم دیگر، تعویض به موقع مسواک است. هنگامی که موهای مسواک تغییر شکل می دهند و مستهلک می شوند (احتمالا با کج شدن یا تغییر رنگ متوجه استهلاک آن می شوید) دیگر نمیتوانند دندانها را خوب تمیز کنند. معمولا هر سه تا چهار ماه یک بار، مسواک باید عوض شود.

دقت داشته باشید مسواک را همیشه جایی بگذارید که در معرض جریان هوا قرار داشته باشد و خشک شود تا قارچ و باکتریها در آن رشد نکنند.

چه نوع خمیر دندانی بهتر است؟

در انتخاب خمیر دندان، فلوراید اهمیت دارد. روی خمیر دندان را بخوانید تا بفهمید چقدر فلوراید دارد.

 • افراد بزرگسال خمیر دندان حاوی حداقل ۱۳۵۰ بخش فلوراید در هر میلیون (پی پی ام) باید مصرف کنند.
 • کودکان نیازی به مصرف خمیر دندان مخصوص کودکان ندارند. همه کودکان میتوانند از خمیر دندان خانوادگی استفاده کنند به شرطی که بیشتر از ۱۳۵۰ تا ۱۵۰۰ پی پی ام فلوراید نداشته باشد. کودکان زیر شش سال که پوسیدگی دندان ندارند میتوانند از خمیر دندان کودکان استفاده کنند اما پیش از آن مطمئن شوید مقدار فلوراید آن حداقل ۱۰۰۰ پی پی ام باشد.
 • برای کودکان زیر سه سال باید تنها به اندازه یک دانه برنج، خمیر دندان روی مسواک بمالید. اندازه خمیر دندان برای کودکان سه تا شش ساله به اندازه یک نخود سبز است. مراقب باشید کودک خمیر دندان را نبلعد و همه آن را بیرون بریزد.

در صورت نیاز دندانپزشک ممکن است توصیه کند از خمیر دندانی استفاده کنید که غلظت فلوراید آن بیشتر باشد.

چگونه دندانها را مسواک بزنیم؟

روش صحیح مسواک زدن، به اندازه دفعات مسواک زدن اهمیت دارد. باید ممطئن شوید همه سطوح دندان را به خوبی تمیز کرده اید. حداقل دو دقیقه برای مسواک زدن دندانها باید زمان بگذارید. سطوح داخلی و بیرونی و سطح جونده دندانها را فراموش نکنید.

روش صحیح مسواک زدن

مراحل زیر، مسواک زدن به روش صحیح را توضیح می دهد:

 1. مسواک را با کمی آب مرطوب کنید تا نرمتر شود. به اندازه یک نخود سبز، خمیر دندان روی مسواک بمالید.
 2. مسواک را با زاویه ۴۵ درجه در مرز لثه و دندان بگذارید و با ملایمت دندانها را از لثه به سمت لبه دندان، با حرکات جارویی یا چرخشی مسواک تمیز کنید.
 3. ترتیبی در مسواک زدن در نظر بگیرید که فراموش نکنید کدام دندانها را مسواک زده اید. مثلا از دندانهای جلو به سمت جپ بروید و سپس راست بروید یا هر ترتیب دیگری که دوست دارید را انتخاب کنید.
 4. ابتدا سطح بیرونی دندانها را تمیز کنید. پس از تمیز کردن همه دندانها، سطح داخلی دندانها را تمیز کنید و در آخر سطح جونده دندانها را تمیز کنید.
 5. زبان خود را نیز با مسواک تمیز کنید تا ذرات و باکتریهای چسبیده به آن پاک شوند.
 6. باقی مانده خمیر دندان، بزاق و آب دهان را بیرون بریزید.
 7. چند دقیقه بعد، دهان را با آب سرد شستشو بدهید.

با مسواک برقی چگونه دندانها را تمیز کنیم؟

مسواک زدن دندانها با مسواک برقی کمی متفاوت است چرا که سر مسواک حرکت چرخشی یا ارتعاشی دارد.

طریقه مسواک زدن با مسواک برقی

 1. مسواک را با کمی آب مرطوب کنید و به اندازه یک نخود سبز، روی آن خمیر دندان بمالید.
 2. مسواک برقی را روشن کنید و از دندانهای پایینی عقبی مسواک زدن را شروع کنید. سر مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه، بگیرید.
 3. فشار کمی وارد کنید و هر بار یک دندان را تمیز کنید.
 4. سراغ دندانهای بالایی بروید و از عقب دهان شروع کنید و هر بار یک دندان را تمیز کنید و سپس سراغ بعدی بروید.
 5. با سر مسواک زبان خود را تمیز کنید و از عقب زبان به جلو بیایید.
 6. بقایای خمیر دندان را بیرون بریزید. چند دقیقه بعد دهان خود را با آب سرد شستشو دهید.

با براکت ارتودنسی چگونه مسواک بزنم؟

مسواک زدن با براکت ارتودنسی

مسواک زدن با براکت ارتودنسی هم مشابه مسواک زدن معمولی است فقط چند مرحله بیشتر دارد.

 • اگر حلقه کشی به براکت متصل است، آن را بردارید. هر گونه بخش جدا شدنی براکت را در آورید. آنها را بشویید و جای تمیزی بگذارید تا بعد از مسواک زدن دوباره آنها را به براکت وصل کنید.
 • مسواک و خمیر دندان را همانند موارد قبل آماده کنید.
 • با دقت اطراف براکت و زیر سیم ارتودنسی را تمیز کنید.
 • سیم ارتودنسی را تمیز کنید تا همه ذرات غذا و پلاک چسبیده به آن پاک شوند.
 • دندانهای خود را به ترتیب مسواک بزنید.
 • زبان خود را نیز با مسواک تمیز کنید.
 • بقایای خمیر دندان و آب را بیرون بریزد. در آینه دندانها را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه تمیز شده اند. چند دقیقه بعد، دهان خود را با آب شستشو دهید.

پس از کشیدن دندان، چگونه مسواک بزنم؟

پس از کشیدن دندان، باید در مسواک زدن بیشتر دقت کنید.

 • مسواک را کمی مرطوب کنید. در چند روز اول پس از کشیدن دندان، خمیر دندان روی مسواک نمالید مگر این که دندانپزشک به شما گفته باشد.
 • دندانها را همانند همیشه تمیز کنید اما مراقب باشید روی محل دندان کشیده شده، مسواک نکشید. باید مراقب باشید لخته خون تشکیل شده در حفره دندان کنده نشود.
 • در روز اول کشیدن دندان به خصوص اگر جراحی داشته اید، دهان خود را با آب نشویید تا لخته خون روی محل کشیده دندان کنده نشود. روز پس از آن، با ملایمت دهان را با آب بشویید.

چگونه به کودک در مسواک زدن کمک کنم؟

طریقه مسواک زدن کودکان

تا سن هفت سالگی باید کودکان را هنگام مسواک زدن تحت نظر داشته باشید. به آنها آموزش بدهید حتما خمیر دندان را بیرون تف کنند و قورت ندهند. ترتیب مسواک زدن و جهت حرکت مسواک (از لثه به سمت لبه دندانها) را به آنها یاد بدهید.

بلافاصله پس از مسواک زدن دهان را نشویید.

پس از مسواک زدن، خمیر دندان داخل دهان را بیرون تف کنید. اما برای شستن دهان کمی صبر کنید تا فلوراید موجود در خمیر دندانی که در تماس با دندانها قرار دارد، جذب شود. اگر دهان را بلافاصله با آب بشویید، غلظت فلوراید کاهش یافته و تاثیر گذاری آن کم می شود.

آیا لازم است دهانشویه استفاده کنم؟

استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید، به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. اما نباید دهانشویه را بلافاصله پس از مسواک زدن استفاده کنید چون در این صورت، فلوراید خمیر دندان که روی دندانها باقی ماند، شسته می شود.

بهترین زمان برای دهانشویه چه زمانی است؟

بهتر است دهان شویه را در زمان دیگری که مسواک نمیزنید استفاده کنید مثلا پس از نهار. یادتان باشد تا نیم ساعت پس از دهانشویه، نباید چیزی بخورید یا بیاشامید